خبر خبر

مقررات جديد صدورنوتام برف به فرودگاه هاي کشور ابلاغ شد
مديرکل کنترل ترافيک هوايي از ابلاغ مقررات جديد مندرج در سند(10066 AIM -PANS) در خصوص تغييرات جديد در فرمت صدور نوتام برف از ٤ نوامبر ٢٠٢١ جهت اجرا در فرودگاه هاي کشور خبر داد.
به گزارش روابط عمومی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی؛ امیرحسین صادقچه در این باره با اشاره به الزامات منتشره در انکس ١٥، گفت: از تاریخ مذکور کلیه بخشنامه ها، راهنماها و دستورالعملهای قبلی جهت صدور نوتام برف ملغی و صدور نوتام برف صرفا براساس مقررات جدید صورت می گیرد.
به گفته وی، براساس مقررات جدید و مطابق بندPlan Snow 2 Item 2.AD1 ، مدیرکل یا مدیر فرودگاه بالاترین مقام مسئول و فرد پاسخگو برای انجام عملیات برفرویی، ارزیابی Area Movement و همچنین صدور اطلاعیه هوانوردی مرتبط است.
صادقچه گفت: مقررات جدید تاکید می کند ارزیابی و ارایه گزارش ناشی از پدیده های جوی تنها مربوط به باند نیست و تمامی اطلاعات مربوط به محدوده Area Movement مطابق فرمت جدید بایستی گزارش شود.
همچنین محدوده Area Movement باید در طول ساعات عملیاتی فرودگاه، بطور منظم ارزیابی شود و بدین منظور همواره پیش از اولین پرواز و در صورت تغییر در شرایط سطوح پروازی، نیاز به انجام این ارزیابی است.
به گفته وی براساس مقررات جدید اولویت عملیات برف روبی و ارزیابی این محدوده به ترتیب شامل ١ -باند مورد استفاده (باند غالب) و جاده دسترسی از ایستگاه آتش نشانی و هدایت زمینی فرودگاه، ٢ -تاکسی وی/ تاکسی وی های ارتباط دهنده به پارکینگ ٣ -پارکینگ، ٤ -دیگر محدوده های حیاتی برای عملیات فرودگاهی همچون سایت تجهیزات ناوبری و ارتباطی، تجهیزات کمک ناوبری بصری و هواشناسی است.
صادقچه همچنین اظهار داشت: در راستای تسهیل تولید محتوای RCR توسط Aerodrome operator اپلیکیشن تولید محتوای RCR به همت کارشناسان اداره کل کنترل ترافیک هوایی و اداره کل مخابرات و فناوری اطلاعات بصورت WEB Base و تحت شبکه LAN شرکت فرودگاهها به آدرس https://aim.airport.ir/airportais تهیه شده و کاربران فرودگاهی از طریق اکانت های دریافتی می‌توانند با ورود اطلاعات اولیه فرودگاه مانند دما و باند مربوطه نیز و شرایط  موجود روی سطح باند از قبیل نوع پدیده در هر  یک از یک سوم های باند و عمق و درصد پوشش پدیده در این برنامه، RCR مرتبط با شرایط موجود را در قالب استاندارد تولید و جهت صدور نوتام برف به واحد نوتام اداره اطلاعات هوانوردی ارسال کنند.
وی گفت: در طراحی این برنامه تلاش شده است تمام قوانین و قواعد مندرج در اسناد بالادستی ایکائو در این خصوص در نظر گرفته شود که این امر دستاوردی بزرگ در راستای استفاده از توان متخصصین داخلی در امر تولید نرم افزارهای تخصصی هوانوردی است.
-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

مورد مرتبطی یافت نشد